Jak liczymy rok przestępny?

Obecny rok jest wyjątkowy. Nie dlatego, że za kilka miesięcy będziemy mieli dwie bardzo ważne imprezy sportowe: Euro 2016 i Igrzyska Olimpijskie we Francji. Ten rok jest szczególny zwłaszcza dla osób, które obchodzą urodziny 29 lutego. W końcu mogą pełnoprawnie świętować. Dlaczego? Otóż obecny rok jest rokiem przestępnym, czyli liczy sobie 366 dni i jest o 1 dzień dłuższy niż trzy poprzednie i trzy następne.

Skąd wzięło się to pojęcie?

Słowo-klucz to odstęp pomiędzy jednym a drugim przejściem Słońca przez punkt wiosenny (zrównanie dnia z nocą). Wynosi on 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Podzielenie tego czasu przez pełną liczbę dób jest niemożliwe, więc należało coś zrobić z tym faktem. Nie mogli sobie z tym poradzić zarówno Egipcjanie, Żydzi, jak i Babilończycy. Zagadka nie do rozwikłania przez setki tysięcy lat. Ci ostatni wpadli na pomysł, żeby zniwelować tę nadwyżkę poprzez wprowadzenie dodatkowego 13 miesiąca, o którym… nie zawsze pamiętano.

pobrane (1)Egipcjanie mieli jeszcze inny sposób na tę nieszczęsną nadwyżkę. W 238 r. p. n. e. uznali, że zamiast dodania 5 dni (12×30=360 dni), dodadzą 6. Jako pierwsi wprowadzili pojęcie roku przestępnego, który miał być lekiem na całe zło. Ten manewr również zakończył się fiaskiem, bowiem nadwyżka liczyła 0,2422, a nie 0,25 dnia. Nieznaczny błąd, ale jednak kalendarz w dalszym ciągu nie zgadzał się z rokiem słonecznym. Był on jednak fundamentem reform, który zmusił Rzymian do kolejnych reform.

Najpierw uznali, że podzielą rok na 10 miesięcy (304 dni), później na 12 (355 dni), ale i tak rozbieżności z rokiem słonecznym były znaczące. Uznano, że będą dodawać co dwa lata brakujące dni, dzieląc je na dwa miesiące. W pewnym momencie (I w. p. n. e.) różnica wynosiła aż… 90 dni.

Do akcji wkroczył zatem Juliusz Cezar, który wprowadził w życie nowy kalendarz, którego główne założenie obejmowało dobrze nam znany 4-letni cykl. Trzy lata po 365 dni i jeden – 366. Niestety w dalszym ciągu liczba dni nie zgadzała się z rokiem słonecznym.

Kalendarz w obecnej formie wprowadził papież Grzegorz III w 1582 roku. Zniwelowano różnicę 10 dni. Po 4 października natychmiast był 15 października. Nie jest idealnym rozwiązaniem, ale długość roku najbardziej odpowiada słonecznemu (dłuższy zaledwie o 26 sekund).

Pozdrawiamy, Jotan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>