Historia pewnego kalendarza

Trudno sobie wyobrazić życie codzienne bez kalendarza. Panowałby chaos, zapominalibyśmy o wizytach u lekarzy, świętach, dostawy by się opóźniały… Kalendarz bywa przekleństwem, ale bez niego nasze życie byłoby nieuporządkowane. Tego samego zdania był papież Grzegorz XII, który 15 października 1582 roku wprowadził kalendarz gregoriański, używany aż do dzisiaj. Jego wynalazek opierał się na długości roku zwrotnikowego. Rok kalendarzowy dzieli się na 12 miesięcy, 365 dni (w roku przestępnym 366). Miesiące mają po 30 i 31 dni, a wyjątkiem jest luty, który ma 28 dni, a w roku przestępnym – 29.

Gregory_XIIIPoprzednikiem był kalendarz juliański (od 46 r. p.n.e), który najpierw funkcjonował jedynie w Imperium Rzymskim, a z czasem również w krajach chrześcijańskich. Jego problemem było nienakładanie się na rok słoneczny, co w konsekwencji spowodowało przesunięcie się równonocy o jeden dzień. W efekcie, święta kościelne były ruchome, więc nic dziwnego, że nowe rozwiązanie wprowadzono na podstawie bulli papieskiej „Inter gravissimas”. Kalendarz gregoriański zakłada, że pory roku mają wypadać w tych samych częściach roku kalendarzowego.

Co ciekawe, kalendarz juliański w dalszym ciągu jest używany w krajach prawosławnych jako ten jedynie obowiązujący. W Polsce jednak od razu po wydaniu papieskiej bulli zaczął funkcjonować kalendarz gregoriański, głównie za sprawą Stefana Batorego. Zaczął on obowiązywać również w Portugalii, Hiszpanii, a także większości regionów we Włoszech. Inne kraje europejskie dopiero z czasem zreformowały swoje kalendarze. Np. kraje protestanckie (m.in. Wielka Brytania) przekonały się do tego rozwiązania dopiero w 1752 roku. Najpóźniej kalendarz gregoriański przyjęła Rosja (1918) oraz Turcja (1927).

Pozdrawiamy, Jotan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>